Novinky

Výstava Kněžna sv. Ludmila zahájena na ZELENÉ HOŘE

V rámci projektu Zelená Hora ŽIJE byla na zámku v neděli 13. srpna zahájena výstava o sv. Ludmile.

Zahájení výstavy o svaté Ludmile bylo součástí většího programu Slavnosti Nanebevzetí Panny Marie a akcí, které byly pod hlavičkou projektu Zelená Hora ŽIJE.

Začalo se procesím, které vyrazilo v 10:00 z Nepomuku a v jehož čele byl i náš milý člen spolku sochař Václav Česák, který je také autorem oltáře v zelenohorském kostele Nanebevzetí Panny Marie. V 11:00 se sloužila mše celebrovaná páterem Jiřím Šibříkem.

Interiér kostela Nanebevzetí Panny Marie

Krátce po poledni výstavu uvedl pan Zdeněk Hazdra, organizátor a dramaturg celého dne. K vernisáži zahrála několik krásných skladeb kytaristka Soňa Vimrová.

Poté přišla řada na krátkou přednášku historika Petra Kubína, který, stejně jako Hazdra, povídal o tom, že odkaz sv. Ludmily je dobré si připomínat i na místech jako je Zelená Hora, se kterou sv. Ludmila zdánlivě nemá nic společného. Díky ní se totiž začalo křesťanství v českých zemích více šířit, a díky tomu bylo možné, že sv. Vojtěch, který je těsně spjat se zelenehorskoou historií, mohl v českých i jiných evropských zemích působit a být uznáván.

Historik Petr Kubín, kytaristka Soňa Vimrová, dramaturg projektu Zdeněk Hazdra a sochař Václav Česák.

V 16:00 se návštěvníci opět sešli v kostele na mariánském koncertu "Ave Maria", kde vystoupili operní zpěvačka Sylva Čmugrová a akordeonista Ladislav Horák. Mariánské písně vždy dokážou dojmout a v podání Čmugrové, kdy se její hlas linul posvátným prostorem a dojímal svou hloubkou, šlo o krásný zážitek, i když zpívala písně, které jsou všem dobře známé. Pan Hazdra doplnil koncert recitací modlitby od Karla Čapka.

Pan Hazdra se se svým týmem snaží Zelenou Horu opět oživit a přeměnit ji na místo spirituální a také místo, které bude důstojným obrazem své historie.

Zelená Hora u Nepomuku nabízí mnohé, je dobré sledovat jak její webové stranky zelenahora.cz, tak její Facebook.

V blízké době také se také chystá benefiční koncert na záchranu Zelené Hory, který bude přenášet i Česká televize, a to v sobotu 19. srpna. Více info na plzenskavstupenka.cz.

Pokud chcete zámek podpořit, tak tak učiňte na darujme.cz.