Novinky

Posvícení v bavorském kostelíku Frauenbrünnl

V neděli 10. září proběhla posvícenská slavnost v kostelíku Frauenbrünnl, který byl postaven na místě, kde jednu zimu poustevničil i sv. Vintíř.

Na pomezí Bavorska a Šumavy je obec Rinchnach, kam kolem roku 1011 přišel sv. Vintíř a vybudoval zde klášter a kostel. Kousek od městečka na jednom z vrchů Vintíř také možná strávil jednu ze zim a na tuto památku zde v 18. století vybudovali kapli (kostelík) svatého Narození Panny Marie. Každou druhou zářijovou neděli se zde slaví posvícení a bylo tomu tak i tento rok.

Kostelík Frauenbrünnl
Kostelík Fraunebrünnl se nachází na vrchu poblíž vsi Gehmannsberg

Začalo to procesím, které přišlo od vsi Gehmannsberg a do vrchu vystoupalo po poutní cestičce obklopené křížovou cestou. Mši svatou poté celebroval páter Konrad Kuhn a liturgii doprovázel místní mužský sbor tradičními bavorskými katolickými písněmi. Šlo o malé krásné posvícení, kterého se zúčastnili hlavně místní. Bylo vidět, že kult sv. Vintíře tu opravdu žije, všichni byli slavnostně nastrojení v tradičních krojích nebo měli alespoň bavorské kabátky nebo jiné hezké oblečení.

Mši celebroval páter Kuhn

Po mši se věřící vrátili do Gehmannsbergu a oslavili tento sváteční den také dobrým jídlem a pitím.

Samo místo vzbuzuje pocit klidu a výhled z nedaleké vyhlídky, kameny, stromy a budova kostelíku jakoby byly důkazem, že zde je to pravé místo k poustevničení nebo zamyšlení nad životem.

Ke kostelíku vede křížová cesta.

Pokud byste se v oblasti Rinchnachu ocitli také, nezapomeňte kromě roztomilého kostelíku navštívit i samotné městečko, které je opravdu malé, ale za to plné krásných budov a hostinců, kde vám nalejí dobré bavorské pivo a pohostí vás třeba chutnou masovou roládou a domácím knedlíkem.

Prohlédněte si hlavně kostel sv. Jana Křtitele. Všude se píše, že je to perla barokního stavitelství a je dobré se o tom přesvědčit osobně. Pestrobarevné štuky bočních oltářů, obraz sv. Vintiře od Cosmase Damiana Asmy, který pracoval i na našem břevnovském klášteře, zdobnost, ale ne přebujelost, lípa před kostelem, schovaná dřevěná socha sv. Vintíře za klášterem... Je tam co objevovat.

Klášter a kostel v Rinchnachu.

Více o Rinchnachu a Frauenbrünnl na vintirovoustezkou.cz.

Svatému Vintíři se v Bavorsku věnuje nejvíce místní historik Josef Dengler a pokud umíte německy, tak více info o Vintířovi si můžete přečíst na www.rinchnach-guntherort.de.

Spolek Svatá Ludmila se bude postavě a odkazu sv. Vintíře věnovat i díky plánu prodloužení Vintiřovy stezky z Blatné až do Prahy. Sledujte nás a brzy budete o Vintířovi vědet vše nebo se připojte na některou ze svatovintířských slavností, které budou probíhat v říjnu. Více na nasisvetci.cz.

Lípa před kostelem v Rinchnachu.